Як діди-прадіди Великдень святкували

Сьогодні православні християни святкують Великдень — Воскресіння ...

Воскресіння Христове, Великдень цього року святкуватимуть 19 квітня. Треба знати, що в цей день тільки під час сходу сонце грає різними кольорами. За народним повір’ям хто побачить цю дивовижну таїну природи, буде щасливим.

Солнце на Пасху 23 Апреля 2017 над Волгой. HD качество - YouTube

Свято Великодня в Україні символізує загальне відродження та оновлення. Існує декілька легенд щодо виникнення назви свята. За однією з них назва «Великдень» («Великий день») з’явилася аж наприкінці першого тисячоліття з приходом на українську землю християнства. Легенда говорить, що «Великдень називається так тому, що в той час, коли Христос народився, сильно світило сонце і стояли такі довгі дні, що теперішніх треба сім зложити, щоб був один тодішній. А як розп’яли Христа – дні поменшали. Тепер тільки царські ворота в церкві стоять навстіж сім днів…»
Згідно іншої легенди, свято Великодня народилося сім тисяч років тому, ще за часів дохристиянських, і було пов’язане з язичеськими культами. Ось як її переповідають…
Жили троє братів-мисливців: Тур, Пан і Яр. Зібрались вони якось на полювання. Вийшли в степи неозорі, а жайворонки так розспівалися, що аж небо дзвенить. Вражено зупинився Яр і мовив:
– Не хочу я, братове, турів полювати, молодих биків стрілами поціляти, а хочу оце поле зорати та засіяти зерном, та зібрати врожай, та хліба напекти людям на здоров’я.
Тільки-но він отаке проказав, як з неба опустилися золотий плуг і золоте ярмо. І гукнув старший брат Тур:
– Се моє!
Хотів схопити плуга – аж він полум’ям зайнявся. Відсахнувся в страхові Тур.
– Се моє! – прокричав середульший брат. Але і йому спалахнуло полум’я в лице.
– Ні, братове, се моє, – всміхаючись, мовив Яр.

Що ж то за свято — Великдень?

Він підійшов і взяв золоте ярмо, накинув на пару волів, що паслися поблизу, запріг їх у плуга золотого і проорав першу в світі борозну. А потім – другу, й десяту, і соту. Засіяв поле полтвою – пшеницею дикою, і зросла вона буйним колосом. Зібрав урожай Яр, і борошна намолов, і спік першу хлібину, і другу, й десяту, і соту. І людей частував. І навчив їх орати, сіяти й хліб ростити. І став Яр Ярилом, богом весняних робіт і родючості. І спускався він на землю в той весняний день, коли можна було засівати землю зерном. І то був Великдень. Тобто Великий День хлібороба.
На Великдень всі мають веселитися, бо хто буде сумувати в цей день, сумуватиме і весь рік.

Великдень | Музей Івана Гончара

У кого була дівчина на виданні, клали їй паску на голову: «Аби-сь у людей була така велична, як ця паска пшенична!». Малу дитину клали в спорожнену від свяченого торбу: «Аби-сь так скоро росло, як паска скоро росте». Після розговин молодь ішла під церкву, де розпочиналися великодні ігри – Веснянки чи Гагілки.

Сьогодні обливаний понеділок : 29:04:2019 - te.20minut.ua

Великодній понеділок зветься Обливаним. За традицією хлопці обливають дівчат водою. Ті ж можуть віддячити їм тим самим у вівторок.

Дату святкування Великодня врегулював Перший Вселенський Собор в Нікеї 325 року. До цього в різних помісних Церквах святкували Великдень в різні дні.

0 коммент.: