Всесвіт нам бентежить мрії

 

12 квітня – Всесвітній день авіації і космонавтики.

Таємниці Всесвіту не можуть не хвилювати нашу увагу. Всім цікаво, що ж там, високо-високо в небі?

 Україна – космічна держава, з багатим минулим та впевненим потенціалом на майбутнє. Нам є чим гордитися!

Для допитливих пропонуємо 7 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО УКРАЇНУ І КОСМОС

–1. Основоположники космонавтики народилися в Україні

Костянтин Ціолковський – радянський вчений-теоретик, є одним із засновників ракетобудування та сучасної космонавтики. Він палкий пропагандист ідей освоєння космосу, а також автор науково-фантастичних творів.

Микола Кибальчич – винахідник та автор схеми першого у світі реактивного літального аппарата

Юрій Кондратюк – український радянський вчений-винахідник. Він був одним із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Саме Кондратюк автор “траси Кондратюка”, якою подорожували на Місяць космічні кораблі “Аполлон”.

Сергій Корольов – український радянський вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор. Саме Корольов вважається основоположником практичної космонавтики.

Володимир Челомей – конструктор відомої ракети-носія “Протон”. Він був генеральним конструктором ракетно-космічної техніки, член Міжнародної академії астронавтики.

2. Ракети родом з України

Олександр Засядько створив перші у світі бойові ракети. Він був нащадком українських козаків, генерал-лейтенантом та видатним інженером. Саме уродженець Полтавщини організував у російській армії першу ракетну роту.

Першу ракетну атаку Засядько продемонстрував під час російсько-турецької війни. Хоча він і запропонував використовувати ракети у бойових цілях, його внесок був неймовірно важливий для подальшого розвитку космонавтики.

Доказом цього є те, що іменем українця названо один з кратерів Місяців.

3. Українець був у космосі

Поки єдиний астронавт України, який побував у космосі – це Леонід Каденюк. У космос він полетів 20 років тому у складі американської команди на шатлі Columbia.

Спочатку Каденюк був пілотом. Він здійснив польоти на більш як 50 типах та моделях літаків різного призначення! Згодом він потрапив до загону радянських космонавтів-випробувачів у групу багаторазової космічної системи “Буран”. У 1990–1992 роках Каденюк пройшов підготовку як командир транспортного корабля “Союз-ТМ”. А у 1995 року переміг у конкурсі на спільний українсько-американський політ. Його політ на кораблі NASA став і досі є справжнім проривом для космонавтики незалежної України.

4. Український прапор у космосі

Хоча Каденюк є єдиним космонавтом з України, який побував у космосі, український прапор там бував частіше. Так, космонавт NASA Рендольф Брезник розгорнув на орбіті український прапор. 10 років тому він всиновив хлопчика з Дніпра, і тепер його з нашою країною пов’язують родинні зв’язки. Брезник був у космосі двічі, 5 разів виходив у відкритий космос. Саме Ренді – другий після Каденюка – розгорнув на орбіті український прапор.

5. Жінки-українки і космонавтика

Видатна жінка з українським корінням підкорила космос! Гайдемарі Стефанишин-Пайпер є однією з найуспішніших астронавтів NASA. Інженер пройшла довгу і складну робочу кар’єру від військово-морських сил до виходу у відкритий космос.

Успішна українка була у космосі двічі, загалом 27 діб. І здійснила при цьому 5 виходів у відкритий космос. ЇЇ батько зробив усе, щоб вберегти її українську ідентичність. Вона ходила до української недільної школи, танцювала народні танці й була пластункою. Виходячи заміж, залишила своє українське прізвище: Стефанишин.

У 2007 вона вперше побувала в Україні. Тут вона вразила знанням української мови.

6. Українці будують космічний транспорт

Хоча українці не мають можливості самостійно відправляти космічні екіпажі, та беруть участь у створенні космічного транспорту.

Так, нещодавно європейська ракета-носій легкого класу Vega з українським двигуном успішно стартувала з космодрому Куру у Французькій Гвіані.

Також українське державне підприємство КБ “Південне” займається розробкою ракетних комплексів та ракетно-космічних систем. Зокрема, у світі добре відомі українські ракети-носії “Зеніт” та “Циклон”. Україна справді може похвалитися своїми ракетами-носіями, які доставляють супутники на орбіту.

7: українці побудують на Місяці власну базу

Українське підприємство “Південне” працює над проектом постійної бази на поверхні Місяця! Звучить фантастично? Тим не менше наші науковці вже приступили до роботи. Проект має п’ять етапів реалізації. Останній з них передбачає запуск постійної бази, на якій перебуватиме людина. Заплановано це на 2062 рік.

Цей проект дуже складний і дорогий. Тому втілити його можна буде лише спільними зусиллями фахівців і компаній із багатьох країн світу, а фінансування робіт за проектом також передбачає участь урядів найбільш розвинених країн, розповів начальник проектного відділу “Південного” з розробки спеціальних ракетно-космічних систем, Геннадій Осиновий.

                 Джерело:  https://central-ua.tv/news/28935/

Для розширення уявлення про космос, для перевірки своїх знань про Всесвіт пропонуємо коротеньку

астрономічну вікторину:

1.     1. Яка зірка розташована найближче до нашої Сонячної системи?

2.     2. Яке тіло Сонячної системи є наймасивнішим?

3.     3. Скільки років Всесвіту?

4.     4. Яку форму має планета Земля?

5.     5. Чим відрізняється комета від астероїда?

6.     6. Планета Сатурн складається переважно з газів чи має тверду поверхню?

7.     7. Яка країна вперше запустила штучний супутник?

8.     8. Як називався космічний корабель, на якому Юрій Гагарін здійснив свій перший політ?

Дати відповіді на ці запитання користувачам бібліотеки допоможе книжкова виставка-подорож «Всесвіт нам бентежить мрії». Матеріали, представлені на ній, розповідають про найцікавіші факти про космос і космонавтів.

Перевірте себе:

1. Проксима Центавра

2. Сонце. Його маса приблизно в 333000 разів більша за масу Землі та в 750 разів перевищує масу всіх інших разом взятих планет

3. Більшість вчених схиляються до думки, що Всесвіту 13,8 мільярдів років

4. Земля – це не куля і навіть не еліпс. Це геоїд

5. Відмінності між кометами та астероїдами стосуються їхнього складу та розмірів. Астероїд складається з твердої речовини – металів, кремнію, вуглецю, а комета – з замерзлих газів і рідини (льоду) з незначними вкрапленнями твердих частинок. З наближенням до Сонця у комети з’являється хвіст внаслідок танення газів під дією сонячного вітру. Астероїди хвостів не мають. Розміри комети не перевищують кількох кілометрів. Найбільші астероїди в діаметрі досягають сотень кілометрів.

6. Сатурн належить до газових гігантів. Це єдина планета Сонячної системи, чия середня густина менша від густини води

7. СРСР

8. Восток – 1


0 коммент.: