На Петра і Павла зозуля перестає кувати…

 

Не тільки в церковній, а й у народній традиції день пам’яті верховних апостолів Петра і Павла є великим святом. Напередодні селяни білили хати, прибирали, прикрашали рушниками стіни. Вранці обов’язково ідуть до церкви, а повернувшись – частуються мандриками з пшеничного тіста та сиру.

З цими іменами пов’язано чимало апокрифів. В одному мовиться: апостол Петро, подорожуючи світом, вирішив перепочити під деревом. Поклавши поряд наповнену мандриками торбинку, солодко заснув. Сюди підкралася зозуля і схопила один «пиріжок». Тільки почала їсти, відразу вдавилася. Тому часто кажуть, що в середині липня зозуля перестає кувати, бо мандриком вдавилася.

Шанували Петра І Павла і як покровителів жнив, особливо на півдні України, де тієї пори починали жати. У деяких етнографічних регіонах Петрів день вважається святом рибалок.

На Петра і Павла, як Купальської ночі, також збирали лікарські трави. Водночас було поширеним повір’я про особливість сонця цієї доби, яке наче великодньої пори, виграє надзвичайними фарбами.

Більше про це свято ви можете дізнатися, відвідавши нашу бібліотеку. Ми будемо раді вам допомогти.


0 коммент.: